шлях дозрівання подружжя

Шлях дозрівання подружжя до життя згідного з циклом жінки

У кожній сфері життя людина поступово розвивається і дозріває. Поступово ми вчимося ходити, писати, читати… Ця правда є настільки очевидною, що не вимагає додаткових пояснень. Однак ми часто забуваємо, що вона стосується і нашого духовного та морального життя. Людина не одразу стає святою, а в сексуальній сфері – чистою. Чоловік і жінка не одразу, а поступово дозрівають до того, щоб їхній подружній акт став знаком любові Бога до людини, єдності, єднання сердець і тіл.
Багато подружніх пар, які живуть сексуально згідно з природним циклом жінки, мають досвід, що такий стиль життя сприяє зміцненню їхньої взаємної єдності. Можливість використовувати будь-яку контрацепцію є для них настільки далекою, що вони взагалі не беруть її до уваги, без огляду на тривалість перерв у сексуальному пожитті. На протилежному полюсі знаходяться подружжя, які не сприймають жодних обмежень, навіть тих, що випливають з їхньої тілесності. Вони регулярно використовують сучасні методи контрацепції. Ці пари не переймаються вченням Церкви, не намагаються навіть зрозуміти її позиції. Людські вибори не вписуються в ці прості чорно-білі схеми. Між двома такими поставами існує ще сіра середина, заповнена подружжями, які хочуть бути вірними вченню Церкви, але не вміють виконати її вимог. Особливо важко таким парам тоді, коли в їхньому житті з’являються важкі і виняткові ситуації, що перешкоджають регулярному пожиттю, коли використання методів натурального планування родини (НПР) утруднене, або здається неможливим. Такі подружжя не завжди вміють пройти це випробування.

Важкі ситуації
У житті подружжя, не зважаючи на світогляд чоловіка і жінки, трапляються ситуації, які вимагають довшого утримання від сексуального пожиття, наприклад, реконвалесценція після перенесеної операції чи загроза переривання вагітності. У таких випадках обоє з подружжя усвідомлюють те, що любов вимагає від них пожертви власного добра на користь добра коханої людини чи добра ненародженої дитини.
Труднощі в сексуальному житті з’являються у подружніх пар, які переживають кризи, спричинені безробіттям. Коли чоловік не витримує натиску внутрішніх напружень і тиску обставин, то моральні норми здаються йому байдужими.
Усе частіше з’являються ситуації, коли одружені протягом тривалого часу не бачаться у зв’язку з тим, що чоловік працює на віддалі. У момент зустрічі обоє не можуть втриматися від пожиття і сягають до контрацептивного засобу.
Іноді хвороба чоловіка або дружини (наприклад, гепатит типу С), навіть якщо ризик зараження статевим шляхом мінімальний, викликає такий сильний страх, що подружжя, поки змиряться з хворобою, вирішують для безпеки, про всяк випадок, скористатися презервативом.
Бувають ще важчі ситуації. У деяких подружніх пар страх перед ще однією вагітністю настільки сильний, що вони майже цілком відмовляються від сексуального пожиття: «Зараз, після п’ятої дитини, страх перед вагітністю в нас такий великий, що ми боїмося пожиття навіть у фазі неплідності. Тільки усвідомлення того, що ми не повинні мати більше дітей, тримає нас „в шорах”, хоч прагнення пожиття повністю домінує в наших думках». Під впливом страху чоловік і жінка приймають рішення звернутися до додаткових забезпечень, навіть тоді, коли знаходяться у фазі неплідності.
Пошуки таких розв’язань можуть з’явитися, наприклад, і в період лактації. Жінка, яка годує груддю, не вміє прочитати даних графіку з приводу невиразних, нечітких, якостей слизу або почувається дезорієнтованою його короткочасною появою і подальшим зникненням. Вона починає боятися, що черговий раз проґавить його появу. Християнському подружжю, яке не набуло гарного вміння інтерпретувати прояви, а тому не може використати можливість пожиття в цій фазі, залишається тільки одна можливість – взагалі не мати зносин протягом багатьох місяців, рік і більше. Жінка, яка інтенсивно займається дитиною, здатна так довго утримуватися від пожиття, але для чоловіка цей період найчастіше є значним випробуванням, і це він ініціює сексуальне пожиття.